(July 5-6, 2019)

July 5 (Friday)

08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 09.20 Opening
Welcome address by Alisher Touraev (Austria, Local Organizer)
Welcome address by Jian-Kang Zhu (China, Chair of the Conference)

09.20 – 10.30

Keynote Lecture:  Andrew May (USA)                                Advances in Industrial Biotechnology Using CRISPR-Cas Systems.
10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30: Session I: Genome Editing Tools & Technology Development
Chairs
11.00 – 11.20 (+5) Daisuke Miki (China): CRISPR/Cas9-Mediated Gene Targeting in Arabidopsis Using Sequential Transformation Confirmed
11.25 – 11.45 (+5) Hiroaki Saika (Japan): TBA Confirmed
11.50 – 12.10 (+5) Selected talk from abstract
12.15 – 12.25 (+5) Selected talk from abstract
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session II: Plant Transformation, Gen Editing Tools & Delivery Methods
Chairs
14.00 – 14.20 (+5) Erika Toda (Japan): An Efficient DNA- and Selectable-Marker-Free Genome-Editing System Using Zygotes in Rice Confirmed
14.25 – 14.45 (+5) Sergei Svitashev (USA): Efficient Genome Editing in Maize Directed by CRISPR-Cas9 Technology Confirmed
14.50 – 15.10 (+5) Selected talk from abstracts
15.15 – 15.25 (+5) Selected talk from abstracts
15.30 – 16.00

Coffee break

16.00 – 17.30 Session III: Application of Genome Editing in Plant Biology
Chairs
16.00 – 16.20 (+5) Kan Wang (USA): An Agrobacterium-Delivered CRISPR/Cas9 System for High-Frequency Targeted Mutagenesis in Maize Confirmed
16.25 – 16.45 (+5) TBA
16.50 – 17.05 (+5) Selected talk from abstracts
17.15 – 17.25 (+5) Selected talk from abstracts
17.20 – 19.00 Poster Session (all numbers) + Welcome Reception
19.00 – 21.00 Conference Dinner Party
Traditional Austrian food and wine, located in one of Vienna’s famous ‘Heurigen’
Cost: 50,- EUR
July 6 (Saturday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 10.30 Session IV: Genome Editing for Crop Improvement I
Chairs
09.00 – 09.20 (+5) Yuming Lu (China):  Plant biotechnology, Gene Editing and Crop Improvement. Confirmed
09.25 – 09.45 (+5)
09.50 – 10.05 (+5) Selected talk from abstracts
10.10 – 10.25 (+5) Selected talk from abstracts
10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30 Session V: Genome Editing for Crop Improvement II
Chairs
11.00 – 11.20 (+5) Wendy Harwood (UK): Use of CRISPR Systems in Plant Genome Editing: towards new opportunities in agriculture. Confirmed
11.25 – 11.45 (+5) Panagiotis Moschou (Sweden): Catabolic Processes in Development and Stress. Phenotypic Novelty by CRISPR in Plants Confirmed
11.50 – 12.05 (+5) Selected talk from abstracts
12.10 – 12.25 (+5) Selected talk from abstracts
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session VI: Genome Editing for Crop Improvement III
Chairs
14.00 – 14.20 (+5) Mugui Wang (China): Multiplex Gene Editing in Rice with Simplified CRISPR-Cpf1 and CRISPR-Cas9 systems. Confirmed
14.25 – 14.45 (+5) Huanbin Zhou (China): TBA Confirmed
14.50 – 15.05 (+5) Selected talk from abstracts
15.10 – 15.25 (+5) Selected talk from abstracts
15.30 – 16.00 Coffee break
16.00 – 17.30 Session VII: Genome Editing & Engineering: Regulatory Aspects
Chairs
16.00 – 16.20 (+5) Marcel Kuntz (France): Genome Editing Landscape from Both Technical and Geopolitical Points of View  Confirmed
16.25 – 16.45 (+5) David J.S. Hamburger (Germany): Normative Criteria and Their Inclusion in a Regulatory Framework for New Plant Varieties Derived From Genome Editing  Confirmed
16.50 – 17.05 (+5) Selected talk from abstracts
17.10 – 17.25 (+5) Selected talk from abstracts
17.30 -17.45 Closing Ceremony &  Conference Photo