(February 24-25, 2020)

Technische Universität Wien, Freihaus, Wiedner Hauptstraße 8-10, 1040 Wien, Austria

February 24 (Monday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 09.20 Opening
Welcome address by Alisher Touraev (Local Chair, Austria)Welcome address by Karl Mühling (Conference Co-Chair, Germany)
09.20 – 10.30 Keynote Lecture:

Marta Vasconcelos (Portugal): The Journey of Iron Nutrition: Lesson’s from the Past, Present and Future

10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30: Session I: Plant-Microorganism Interactions
Chairs Saad Sulieman (Sudan) & Sylvia Schnell (Germany)
11.00 – 11.30 (+5) Saad Sulieman (Sudan): Metabolic Acclimations to Phosphate Stress by N2-Fixing Legumes
11.35 – 11.55 (+5) Sylvia Schnell (Germany): Mitigation of Salt Stress in Summer Barley by the Plant Growth-Promoting Actions of Hartmannibacter diazotrophicus
12.00 – 12.10 (+5) Pawel Bednarek (Poland): Metabolomic Approaches reveal the Impact of Growth Promoting Fungal Endophytes on Arabidopsis Metabolom
12.15 – 12.25 (+5) Flavio Anastasia (Italy): Effects of the Phosphatic Nutrition on Growth Parameters and Artemisinin Production in A. annua Plants inoculated or not with Arbuscular mycorrhizal fungi
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers), Conference Photo
14.00 – 15.30 Session II: Nutrient Availability in Soils, Toxicity & Remediation
Chairs Karl H. Mühling (Germany) & Vit Gloser (Czech Republic)
14.00 – 14.35 (+5) Karl H. Mühling (Germany): Measures for Increasing Manganese Availability in Soils by Mineral and Organic Fertilization
14.40 – 15.10 (+5) Vit Gloser (Czech Republic): Nutrient Availability and Water Transport in Plants
15.10 – 15.25 (+5) Julie Leroy (France): Assessment of Nitrogen Fluxes in Miscanthus
15.30 – 16.00 Coffee break
16.00 – 17.40 Session III: Nutrient Uptake, Transport & Homeostasis
Chairs Stefanie Wienkoop (Austria) & Edgar Peiter (Germany)
16.00 – 16.30 (+5) Stefanie Wienkoop (Austria): Sulfur Transport and Metabolism in Legume Root Nodules
16.35 – 17.05 (+5) Edgar Peiter (Germany): Manganese in Plants: From Acquisition to Subcellular Allocation
17.10 – 17.20 (+5) Sara Cimini (Italy): Redox Homeostasis acts as a Key player of Tolerance against Salt stress in different Rice Cultivars
17.25 – 17.35 (+5) André Sradnick (Germany): A Typological Concept to Predict the Nitrogen Release from Organic Fertilizers in Vegetable Production
17.40 – 19.00 Poster Session (all numbers) + Welcome Reception
19.00 – 22.00 Conference Dinner Party

-Traditional Austrian food and wine, located in one of Vienna’s famous ‘Heurigen’
-Cost: 50, – EUR

February 25 (Tuesday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 10.30 Session IV: Nutrient Functions in Plants
Chairs Christoph-Martin Geilfus (Germany) & Ricardo Giehl (Germany)
09.00 – 09.25 (+5) Christoph-Martin Geilfus (Germany): Function of Chloride in Crop Plants
09.30 – 09.55 (+5) Ricardo Giehl (Germany): Nutrient-Induced Changes in Root Development and Physiology: From Model Plants to Next-Generation Crops
10.00 – 10.15 (+5) Jinsheng Zhu (Switzerland): A Novel Signaling Molecule Controls Plant Phosphate Homeostasis
10.20 – 10.35 (+5) Marlena Grzanka (Poland): Iodine Biofortification of Lettuce with the Use of Iodosalicylates in Pot Experiments
10.40 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30 Session V: Plant Nutrition, Crop Productivity & Food Quality
Chairs Malcolm Hawkesford (UK) & Hermann Jungkunst (Germany)
11.00 – 11.25 (+5) Malcolm Hawkesford (UK): High throughput Field Phenotyping Technologies for Monitoring Crop Performance in Response to Nutritional Inputs
11.30 – 11.55 (+5) Hermann Jungkunst (Germany): Plants’ Parts in Nitrous Oxide Cycling
12.00 – 12.10 (+5) Asif Naeem (Pakistan): Iodine Biofortification of Food Crops: Recent Advances and Future Challenges
12.15 – 12.25 (+5) Dmitry Kechasov (Norway): Effect of organic Fertilizer on Productivity and Quality of Hydroponically Cultivated Tomato
12.30 – 12.40 (+5) Verónica Codesido Sampedro (Spain): Electrical Conductivity of Nutrient Solution Affects Growth and Biomass Production in an Opposite Way than Secondary Metabolites Synthesis in Cannabis sativa L.
12.45 – 13.00 Closing Ceremony & Lunch