(July 3-4)
July 3  (Wednesday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 09.20 Opening
Welcome address by Alisher Touraev (Local Organizer, Austria)
Welcome address by Jochen Kumlehn (Conference Co-chair, Germany)
09.20 – 10.30 Key Note Lecture: To Be Announced
10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30: Session I: Methods & Mechanisms of Plant Transformation
Chairs
11.00 – 11.20 (+5) Kan Wang (USA): Agrobacterium- and Biolistic-Mediated Transformation of Maize B104 Inbred   Confirmed
11.25 – 11.45 (+5) James G. Thomson (USA): TBA   Confirmed
11.50 – 12.10 (+5) Benoît Lacroix (USA): TBA
12.10 – 12.25 (+5) Joyce Van Eck (USA):  TBA
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session II: Transformation of Important Crops
Chairs
14.00 – 14.20 (+5) Xingguo Ye (China): Generation ff Marker‐Free Transgenic Hexaploid Wheat via An Agrobacterium‐Mediated Co‐Transformation Strategy in Commercial Chinese Wheat Varieties  Confirmed
14.25 – 14.45 (+5) Zengyan Zhang (China): TBA Confirmed
14.50 – 15.05 (+5) Hau-Hsuan Hwang (Taiwan ): TBA
15.10 – 15.25 (+5) Selected talk from abstracts

15.30 – 16.00

Coffee break

16.00 – 17.30 Session III:  Architecture & Elements of Transformation Vectors 
Chairs
16.00 – 16.20 (+5) Tao Zhou  (China): Use of a Virus Gene Silencing Vector for Maize Functional Genomics Research Confirmed
16.25 – 16.45 (+5) Kai-Wun Yeh (Taiwan): TBA
16.50 – 17.05 (+5) Kostya Kanyuka (United Kingdom): TBA
17.15- 17.25 (+5) Selected talk from abstracts
17.30 – 19.00 Poster Session (all numbers)
19.00 -22.00 Conference Dinner Party
Traditional Austrian food and wine, located in one of Vienna’s famous ‘Heurigen’

Cost: 50,- EUR

July 4 (Thursday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 10.30 Session IV:   Plastid Transformation & Molecular Pharming
Chairs
09.00 – 09.20 (+5) Yura Gleba (Germany):  Non-antibiotic antibacterials made in plants: applications for medicine and food safety Confirmed
09.25 – 09.45 (+5) Henry Daniell (USA):  Expression and Functional Evaluation of Biopharmaceuticals Made in Plant Chloroplasts
09.50 – 10.10 (+5) Eva Stöger (Austria):  Plant Molecular Farming: Much More than Medicines 
10.15 – 10.25 (+5) Ralf Bock (Germany):  Plastid transformation and its application in metabolic engineerin
10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30 Session V:  Site-Directed Genome Modification 
Chairs
11.00 – 11.20 (+5) Holger Puchta (Germany): The CRISPR/Cas revolution reaches the RNA world: Cas13, a new Swiss Army knife for plant biologists
11.25 – 11.45 (+5) Jochen Kumlehn (Germany): Targeted Genome Modification in Cereals – Methods and Applications
11.50 – 12.05 (+5) David Liu (USA): Cytidine-deaminase features for improved base editing
12.10 – 12.25 (+5) Selected talk from abstracts
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session VI:  Genetic Engineering of Useful Traits
Chairs
14.00 – 14.20 (+5) David Ow (China): Precise, Flexible and Affordable Gene Stacking for Crop Improvement Confirmed
14.25 – 14.45 (+5) Ermelinda Botticella (Italy): Starch Modification In Durum and Hexaploid Wheat Confirmed
14.50 – 15.10 (+5) Selected talk from abstracts
15.10 – 15.25 (+5) Selected talk from abstracts
15.30 – 16.00 Coffee break
16.00 – 17.30 Session VII:  Public Perception of Plant Biotechnology
Chairs
16.00 – 16.20 (+5) Nigel Halford (UK): Evaluation Of EU Court Ruling on Site-Directed Mutagenesis Confirmed
16.25 – 16.45 (+5) Winfried Kluth (Germany): TBA
16.50 – 17.10 (+5) Selected talk from abstracts
17.15 – 17.25 (+5) Selected talk from abstracts
17.30 – 17.45 Closing Ceremony &  Conference Photo