Plant Cells In Vitro: Fundamentals & Applications II

 (June 26-27, 2017, Vienna, Austria)

June 26 (Monday)
08.00 – 17.00   Registration and Poster Mounting
09.00 – 09.20 Opening
Welcome address by Klaus Palme (Conference Chair, Germany)  
Welcome address by Alisher Touraev (Local Chair, Austria)
09.20 – 10.20 (+10) Keynote Lecture:
Sacco De Vries (The Netherlands): The Fountain of Youth in Plants
10.30 – 11.00   Coffee Break 
11.00 – 12.30   Session I: Plant Cell Totipotency & Differentiation
Chairs:   Lin Hu (China) & Momoko Ikeuchi (Japan)
11.00 – 11.20 (+5) Lin Xu (China): WOX11-Mediated De Novo Organogenesis in Plants
11.25 – 11.45 (+5) Momoko Ikeuchi (Japan): Emergency Response and Safety Locking System of Plant Cell Differentiation
11.50 – 12.05 (+5)   Vaclav Motyka (Czech Republic): Endogenous Phytohormone Profiling during Norway Spruce Somatic Embryogenesis
12.10 – 12.25 (+5)   Kin-Ying To (Taiwan): In Vitro Regeneration, Genetic Assay of Chalcone Synthase, and Metabolic Engineering of Flavonoid Biosynthesis in the Economically Important Medicinal Plant Echinacea Pallida
12.30 – 14.00   Lunch+Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30   Session II: Plant Cell Organogenesis & Regeneration
Chairs:   Yuxin  Hu (China) & Kin-Ying To (Taiwan)
14.00 – 14.20 (+5) Yuxin  Hu (China): Restricting the Arabidopsis Regeneration Capacity by VLCFAs  
14.25 – 14.45 (+5) Klaus Palme (Germany): BioSystems Analysis of Plant Single Cells
14.50 – 15.05 (+5) Marcela Morato Notini (Brazil): The Acquisition of Competence for Shoot Induction in Tomato is Driven by a Fine-Tuned Endogenous Auxin Status
15.10 – 15.25 (+5) Marek Kucera (Czech Republic):  Dynamics of Small Noncoding RNAs Pools During Dedifferentiation of Tobacco Cells and Plant Regeneration
15.30 – 16.00   Coffee Break 
16.00 – 17.30   Session III: Somatic Embryogenesis
Chairs:   Traud Winkelmann (Germany) & Sacco De Vries (The Netherlands)
16.00 – 16.20 (+5) Traud Winkelmann (Germany): Somatic Versus Zygotic Embryogenesis: Learning from Seeds
16.25 – 16.45 (+5) Kim Boutilier (The Netherlands): A Chemical Enhancer (C1) of Arabidopsis Somatic Embryogenesis
16.50 – 17.00 (+5) Sandra Correia (Portugal): Totipotency Acquisition in Plant Somatic Embryogenesis – Solanum Betaceum, a Case Study
17.05 – 17.15 (+5) Gnanaraj Muniraj (India): Polyethylene Glycol Promoted In Vitro Somatic Embryogenesis in Green Gram [Vigna Radiata (L.) Wilczek]
17.20 – 17.35 (+5) Anneke Horstman (The Netherlands): Get in Shape! Histone Deacetylation and Auxin Biosynthesis Control Microspore Embryo Patterning
17.40 – 19.00   Poster Session (All numbers)+Welcome Reception 
June 27 (Tuesday)
08.00 – 17.00   Registration 
09.00 – 10.30   Session IV: Haploid & Doubled Haploid Production Technologies
Chairs:   Anne B. Britt (USA) & Thomas Widiez (France)
09.00 – 09.20 (+5) Anne B. Britt (USA): EMS-Inducible Mutations in Cenh3 Create Haploid Inducers
09.25 – 09.45 (+5) Thomas Widiez (France): How to Make Maize Seeds that Look “Not Like Dad”:  New Insights in Double Fertilization and Prospects for Novel Breeding Tools
09.50 – 10.05 (+5) Patricia Corral-Martinez (The Netherlands): Too Much Stress is Never Good!
10.10 – 10.25 (+5) Mehran E. Shariatpanahi (Iran): Assessment of Different Androgenesis Systems for Production of Doubled Haploids in Sweet Pepper (Capsicum Annuum L.)
10.30 – 11.00   Coffee Break 
11.00 – 12.30   Session V: Plant Protoplasts: Modern Application
Chairs:   Matthew S. Grasso (USA) & Tom Broeckx (Belgium)
11.00 – 11.25 (+5) Matthew S. Grasso (USA): Engineering Mechanically Tunable Microenvironments for Individual Plant Cells
11.30 – 11.45 (+5) Tom Broeckx (Belgium): Analysis of SnRK1 Regulation in Leaf Mesophyll Protoplasts
11.50 – 12.05 (+5) Henrik Svennerstam (Sweden): Organic Nitrogen in Plant In Vitro Culture
12.10 – 12.25 (+5) Fatima Aissa Abdi (France): A Defect in Primary Metabolism Promotes Morphogenesis
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Sessions (all numbers) 
14.00 – 15.30   Session VI: Plant Micropropagation Technologies
Chairs:   Pedro P. Gallego (Spain) & Yuling Jiao (China)
14.00 – 14.20 (+5) Pedro P. Gallego (Spain): Artificial Intelligence Tools to Better Understand and Model Plant Processes
14.25 – 14.45 (+5) Yuling Jiao (China): Regulation of a Meristematic Cell Population Acting in Shoot Branching
14.50 – 15.05 (+5) Vladan Ondrej (Czech Republic): In Vitro Micropropagation and Polyploidization Using Oryzalin of Thymus Vulgaris
15.10 – 15.25 (+5) Natalya V. Romadanova  (Kazakhstan): Optimization of Barberry Micropropagation and Cryopreservation
15.30 – 16.00   Coffee Break
16.00 – 17.30 Session VII: Miscellaneous
Chairs: Kim Boutilier (The Netherlands) & Takashi Okamoto (Japan)
16.00 – 16.15 (+5) Takashi Okamoto (Japan): In Vitro Fertilization System with Isolated Gametes: For Basic and Applied Plant Sciences
16.20 – 16.35 (+5) Yuliya Fedorova (Russian Federation): Medicago Truncatula WOX Genes in the Regulation of Somatic Embryogenesis
16.40 – 16.55 (+5) Barbara Wójcikowska (Poland): Trichostatin A (TSA), an Inhibitor of Histone Deacetylases, Induces Somatic Embryogenesis in Arabidopsis Explants via Auxin-Related Pathway
17.00 – 17.15 (+5) Robert Tripepi (USA): Optimization of Shoot Organogenesis from Litchi Tomato Leaves
17.20 – 17.45 Closing Ceremony & Conference Photo
19.00 – 21.30 Conference Dinner Party
-Traditional Austrian food and wine, located in one of Vienna’s famous Restaurants
-Cost: 50,- EUR