(February 21-22, 2020)

Technische Universität Wien, Freihaus, Wiedner Hauptstraße 8-10, 1040 Wien, Austria

February 21 (Friday)
08.00 – 17.00 Registration
09.30 – 09.40 Opening
Welcome address by Alisher Touraev (Local Chair, Austria)Welcome address by Teun Munnik (Conference Co-Chair, The Netherlands)
09.40 – 10.30 Keynote Lecture:

Eduardo Blumwald (USA): CHLOROPLAST VESICULATION Mediates Chloroplast and Peroxisome Turnover, Source-sink Relationships and Stress Tolerance in Crop Plants

10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30: Session I: Plant Response to Heat Stress
Chairs Eduardo Blumwald (USA) & Heribert Hirt (Saudi Arabia)
11.00 – 11.25 (+5) Heribert Hirt (Saudi Arabia): Microbiome-induced Epigenetic Mechanism of Heat Stress Tolerance in Plants
11.30 – 11.45 (+5) Sylva Prerostova (Czech Republic): Heat Acclimation and Inhibited Cytokinin Degradation positively Affect Heat Stress Tolerance of Arabidopsis
11.50 – 12.05 (+5) Guido Domingo (Italy): Heat Stress Response in Tobacco BY-2 Cells impaired in cAMP Content
12.10 – 12.25 (+5) Sona Pandey (USA): Modulation of Heat Stress Response by Heterotrimeric G Proteins in Arabidopsis
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers), Conference Photo
14.00 – 15.30 Session II: Plant Response to Temperature & Drought
Chairs Martijn van Zanten (The Netherlands) & Sergey Shabala (Australia)
14.00 – 14.25 (+5) Martijn van Zanten (The Netherlands): Thermomorphogenesis Control by Histone Deacetylase 9; Optimal Plant Performance under Suboptimal Temperature Conditions
14.30 – 14.50 (+5) László Szabados (Hungary): Small paraquat Resistance Proteins (SPQ) modulate paraquat, ABA and Drought Responses in Arabidopsis
14.55 – 15.10 (+5) Katarzyna Lechowicz (Poland): Insight into Mechanisms of Drought Resistance in Lolium multiflorum/Festuca arundinacea Introgression Forms
15.15 – 15.30 (+5) Liudmyla Kozeko (Ukraine): Kinetics of HSP70 and HSP90 Expression and Drought Tolerance of Arabidopsis thaliana
15.35 – 16.00 Coffee Break
16.00 – 17.30 Session III: Plant Response to Salt & Osmotic Stress
Chairs Sergey Shabala (Australia), Martijn van Zanten (The Netherlands)
16.00 – 16.25 (+5) Sergey Shabala (Australia): Strategies and Cost of Plant Osmotic Adjustment
16.30 – 16.45 (+5) Femke de Jong (The Netherlands): Identification of PIP2-interacting Proteins in Response to Salt- and Heat Stress
16.50 – 17.00 (+5) Simone Cantamessa (Italy): An Endophytic Bacterium improves Salt Stress Tolerance in Tomato Plants
17.05 – 17.15 (+5) Zoltan Takacs (Austria): Hot water Treatment modifies Redox Status and Phytohormone Synthesis in Apple Fruit during short-term Storage
17.20 – 17.30 (+5) Chwan-Yang Hong (Taiwan): Molecular Characterization and Subcellular Localization of Salt-inducible Lipid Transfer Proteins in Rice
17.35 – 19.00 Poster Session (all numbers) + Welcome Reception
19.00 – 22.00 Conference Dinner Party

-Traditional Austrian food and wine, located in one of Vienna’s famous ‘Heurigen’
-Cost: 50, – EUR

February 22 (Saturday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 10.30 Session IV: Plant Response to Nutrient Stress & Heavy Metals
Chairs Mark Aarts (The Netherlands) & Michael Wrzaczek (Finland)
09.00 – 09.25 (+5) Mark Aarts (The Netherlands): Exploring the Genetics Underlying Arabidopsis Zn Deficiency Response
09.30 – 09.50 (+5) Gabor Feigl (Hungary): Alyssum lesbiacum Populations from Distinct Habitat show Different Nitro-Oxidative Response to Nickel Stress
09.55 – 10.10 (+5) Manon Sarthou (France): Identification of Uranium Root Absorption Pathways in Arabidopsis thaliana
10.15 – 10.30 (+5) Julian Preiner (Austria): Increased levels of phenolic compounds, polyamines and amino acids indicate potential symbiont induced reduction of tungsten (W) induced stress in glycine max
10.35 – 11.00 Coffee Break
11.00 – 12.30 Session V: Plant Response to Oxidative- and Flooding Stress
Chairs Michael Wrzaczek (Finland)
11.00 – 11.20 (+5) Kaisa Kajala (The Netherlands): Evolutionary Flexibility in Flooding Response Circuitry in Angiosperms
11.25 – 11.45 (+5) Michael Wrzaczek (Finland): CRK2 is involved in the Control of Salt Stress-Induced Callose Deposition
11.50 – 12.10 (+5) Julia Krasensky-Wrzaczek (Finland): Regulation of Stress Tolerance under Different Light Conditions
12.15 – 12.30 (+5) Chhandak Basu (USA): Engineering Ethylene Biosynthetic Pathway leads to Flood Tolerance in Plants
12.35 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session VI: Plant Abiotic Stress Signaling
Chairs Teun Munnik (The Netherlands) & Claudia Jonak (Austria)
14.00 – 14.25 (+5) Teun Munnik (The Netherlands):  Abiotic-Stress Induced Lipid Signaling
14.30 – 14.55 (+5) Claudia Jonak (Austria): Linking Salt Stress Signaling to the Chromatin
15.00 – 15.10 (+5) Mohan Sharma (India): Glucose-TOR Signaling Controls Thermotolerance/Thermomemory
15.15 – 15.25 (+5) Bruna Junqueira (Belgium): Unraveling the Role of the enigmatic Zea mays PIP1;1 aquaporin
15.30 – 16.00 Coffee Break
16.00 – 17.30 Session VI: Breeding & Engineering of Abiotic Stress Tolerance
Chairs  Claudia Jonak (Austria) & Vibha Srivastava (USA)
16.00 – 16.25 (+5) Vibha Srivastava (USA): Modulation of ERECTA for Improving Stress tolerance in Rice
16.30 – 16.45 (+5) Inês Leitão (Portugal): Effects on antioxidant Defense Mechanisms of Lettuce Plants Exposed to Contamination by Acetaminophen and Carbamazepine
16.50 – 17.05 (+5) Michal Lieberman-Lazarovich (Israel): Pollen flavonols in a Tomato high-pigment Mutant grown under Heat Stress Conditions
17.10 – 17.25 (+5) Tom Rankenberg (The Netherlands): Dying to Survive: Molecular Regulation of Senescence during Submergence and Recovery in Arabidopsis
17.30 – 17.45 (+5) Galina Shevchenko (Ukraine): Changes of Protein Expression in A. thaliana from Chernobyl Zone
17.50 – 18.00 Closing Ceremony