February 19-20, 2020

Technische Universität Wien, Freihaus, Wiedner Hauptstraße 8-10, 1040 Wien, Austria

February 19 (Wednesday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 09.05 Opening
Welcome address by Alisher Touraev (Local Organizer, Austria)Welcome address by Frank Takken (Co-Chair, The Netherlands)
09.05 – 09.45 (+5) Keynote Lecture: 

Niko Geldner (Switzerland): The Endodermis: The Building of a Plant Polarized Epithelium  confirmed

09.50 – 10.30 (+5) Keynote Lecture: 

Sebastian Schornack (UK): non vascular plants as model for plant-microbe interactions  confirmed

10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30: Session I: NLR Structure & Signaling Mechanisms
11.00 – 11.20 (+5) Takaki Maekawa (Germany):  Hets Domains in Nor’s and Cell Death   confirmed
11.25 – 11.45 (+5) Xiaorong Tao (China): Tospo Viruses and NLR Proteins  confirmed
11.50 – 12.10 (+5) JiJie Chai (Germany):  Crystal Structure Resistasome  confirmed
12.15 – 12.30 (+5) Selected talk from submitted abstracts
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session II: Immune Signaling
14.00 – 14.20 (+5) Thomas Kroj (France): Signalling from Pairs of NLRs and Role of Integrated Domains  confirmed
14.25 – 14.45 (+5) Bostjan Kobe (Australia):  NADase activity of the TIR domain  confirmed
14.50 – 15.05 (+5) Selected talk from submitted abstracts
15.10 – 15.25 (+5) Selected talk from submitted abstracts
15.30 – 16.00 Coffee break
16.00 – 17.30 Session III: Endophyte Induced Plant Immunity
16.00 – 16.20 (+5) Frank Takken (The Netherlands): Endophyte Mediated Immunity  confirmed
16.25 – 16.45 (+5) Alga Zuccaro (Germany): Endophytes and the Role of PCD in Triggering Induced Resistance Mutualistic Root Endophytes  confirmed
16.50 – 17.05 (+5) Selected talk from submitted abstracts
17.10 – 17.25 (+5) Selected talk from submitted abstracts
17.30 – 19.00 Poster Session (all numbers) + Welcome Reception
19.00 -22.00 Conference Dinner Party

-Traditional Austrian food and wine, located in one of Vienna’s famous ‘Heurigen’
-Cost: 50,- EUR

February 20 (Thursday)
08.00 – 17.00 Registration
09.00 – 10.30 Session IV: Role of Hormones in Immune Signalling
09.00 – 09.20 (+5) Steven Spoel (UK): Ubiquitin Signalling in Plant Immunity  confirmed
09.25 – 09.45 (+5) Corina Vlot (Germany): Volatile Terpenes in SA-Associated Immunity  confirmed
09.50 – 10.05 (+5) Selected talk from submitted abstracts
10.10 – 10.25 (+5) Selected talk from submitted abstracts
10.30 – 11.00 Coffee break
11.00 – 12.30 Session V: Role of Effectors in Host Manipulation
11.00 – 11.20 (+5) Gitta Coaker (USA):  Host Manipulation by Bacteria  confirmed
11.25 – 11.45 (+5) Renier van der Hoorn (UK): Apoplastic Immunity and Avoidance of Pamp Recognition  confirmed
11.50 – 12.05 (+5) Selected talk from submitted abstracts
12.10 – 12.25 (+5) Selected talk from submitted abstracts
12.30 – 14.00 Lunch + Poster Session (all numbers)
14.00 – 15.30 Session VI: Translation Research in Plant Immunity 
14.00 – 14.20 (+5) Guido van den Ackerveken (The Netherlands): Seeing is Believing: Imaging the Delivery of Pathogen Effectors during Plant Infection  confirmed
14.25 – 14.45 (+5) Peter van Esse (UK): GM Approaches to Improve Disease Resistance in Crops   confirmed
14.50 – 15.05 (+5) Selected talk from submitted abstracts
15.10 – 15.25 (+5) Selected talk from submitted abstracts
15.30 – 16.00 Coffee break
16.00 – 17.30 Session VII: Omics in Plant Immunity
16.00 – 16.20 (+5) Brande Wulff (UK): Understanding and Exploiting Resistance Genes from Wild Wheats  confirmed
16.25 – 16.45 (+5) Vivianne Vleeshouwers (The Netherlands): High throughput Effectoromics and R Gene Cloning  confirmed
16.50 – 17.05 (+5) Selected talk from submitted abstracts
17.10 – 17.25 (+5) Selected talk from submitted abstracts
17.30 – 17.45 Closing Ceremony &  Conference Photo